Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
wtorek 20 luty 2018

Sprawdź placówkę zapewniająca całodobową opiekę

ops placowki calodobowe


Mimo kilkunastoletniego już funkcjonowania przepisów prawa pomocy społecznej ustanawiających zasady działania placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, wciąż powstają placówki nielegalne, znajdujące usługobiorców, co pociąga za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Zanim zdecydujesz się by skorzystać z takiej placówki, zachęcamy do sprawdzania jej w wykazie zamieszczonym na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym figurują placówki legalnie funkcjonujące, tj. posiadające zezwolenie Wojewody Ślaskiego, wpisane do prowadzonego przez niego rejestru tych placówek, podlegające kontroli przez służby Wojewody.

Wykazy i rejestry

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Ślaskiego Urzędu Wojewódzkiego, na której można znaleźć informacje dotyczące wydania, czy cofnięcia zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Zezwolenia

Walne zebranie strażaków

walne osp 2018 1W sobotę 10 lutego 2018 r. w remizie OSP w Marklowicach odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na spotkaniu obecny był wójt Tadeusz Chrószcz, radni gminy, a także: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. - Rafał Adamczyk, Wiceprezes Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – Jerzy Szkatuła i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – Piotr Mikołajczyk.

walne osp 2018 2Oprócz podziękowań za dotychczasową pracę strażaków na rzecz ochrony zdrowia i mienia naszych mieszkańców oraz zabezpieczanie każdej z ważniejszych imprez gminnych, Wójt gminy zaprezentował również gotowy projekt dokumentacji nowego budynku OSP, który jak stwierdził uzyskał już pozwolenie na budowę.
Ponad to w szeregi członków OSP przyjęto Druha Piotra Zająca, jako członka wspierającego i Druha Bartosza Sciepurę na członka czynnego. Nadano też Józefowi Kowolowi tytuł członka honorowego.

Obecni na walnym zebraniu druhowie jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi OSP w Marklowicach.

Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

JPK VAT szkolenie 2018

W Urzędzie Skarbowym w Wodzisławiu Śl. w czwartek 15 lutego 2018r. o godz. 13.00 w sali nr 208 (II piętro) zostanie zorganizowane szkolenie dla mikroprzedsiębiorców dotyczące JPK_VAT oraz profilu zaufanego eGO. Szkolenie będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie ma konieczności wcześniejszego zgłaszania uczestnictwa.

Ponadto w dniach 17 i 24 lutego 2018r. (soboty) w tut. Urzędzie od godz. 9.00 do godz. 13.00 uruchomione zostaną punkty potwierdzania profilu zaufanego eGO oraz punkty informacyjne JPK_VAT, a w dniach 14 do 23 lutego 2018r. na sali obsługi tut. Urzędu uruchomiony zostanie punkt informacyjny, w którym mikroprzedsiębiorcy uzyskają podstawowe  informacje dotyczące składania JPK_VAT.

  • Trwa kampania informacyjno-edukacyjna ułatwiająca mikroprzedsiębiorcom złożenie JPK_VAT
  • Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację do tworzenia i wysyłki pliku – e-mikrofirma
  • Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br.

Do dużych, średnich oraz małych firm, wraz z początkiem roku dołączyli mikroprzedsiębiorcy. Tym samym w lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT. Ostatnią grupą objętą obowiązkiem wysyłania pliku są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób (i osiągające do 2 mln euro obrotów), które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, także jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czytaj więcej: Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Ostrzeżenia meteorologiczne i dotyczace jakośći powietrza

ostrz meteo

Na stronie pojawiła się sekcja ostrzeżeń. Zachęcamy do śledzenia komunikatów meteorologicznych i tych, dotyczących jakości powietrza, wydanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ).

W ZDROWYM CIELE AKTYWNY UMYSŁ – projekt KS Hetman Marklowice trwa.

Jeszcze do kwietnia 2018 r.  wraz z partnerami – Fundacją PZU, Urzędem Gminy Marklowice i SP nr 1 w Marklowicach, Klub Sportowy Hetman Marklowice realizuje projekt mający na celu wdrażanie zdrowego trybu życia przy aktywności umysłowej  podczas szachowych zajęć treningowych,  udziału w turniejach szachowych, uczenia się oraz pracy wymagającej koncentracji i skupienia.

W ramach projektu zorganizowano już dwie prelekcje w grudniu i styczniu nt. zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia.  Systematycznie dwa razy w tygodniu organizowane są szachowe zajęcia treningowe dla zawodników Klubu połączone z wdrażaniem zdrowego żywienia w formie przygotowywanych zdrowych przekąsek oraz napojów. Ponadto zawodnicy mają zapewniony czas dla aktywności ruchowej w hali sportowej oraz w plenerze. Działania projektowe  mające na celu podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodników z pewnością przyczyniły się do osiąganych przez zawodników sukcesów, m.in. dobre starty juniorów i seniorów w Mistrzostwach Europy w Katowicach (remisowane i wygrywane partie z zawodnikami o wysokich rankingach), starty i dobre wyniki seniorów w mistrzostwach ogólnopolskich oraz starty juniorów w zawodach drużynowych ( III miejsce juniorów i VII seniorów w Drużynowych Mistrzostwach Polski - III liga seniorów i III liga juniorów SEZON 2018 woj śląskie), sukcesy indywidualne zawodników.

Czytaj więcej: W ZDROWYM CIELE AKTYWNY UMYSŁ – projekt KS Hetman Marklowice trwa.

Uwaga na marznący deszcz!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje, że IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne nr 19 z dnia 07.02.2018 r. dotyczące wystąpienia marznących opadów.

Służby meteo prognozują wystąpienie miejscami słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź.

Ostrzeżenie jest ważne od godz. 14:00 dnia 07.02.2018 r. do godz. 02:00 dnia 08.02.2018 r.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

OSTRZEŻENIE (.pdf 47KB)

Więcej artykułów…

  1. Ostrzeżenie WIOŚ
  2. KRUS informuje
  3. TMM zaprasza na widowisko artystyczne
  4. Utrudnienia w ruchu na ul. Jabłoniowej
  5. Utrudnienia w ruchu na ul. Okrężnej

Strona 1 z 39

harmonogram

kurier marklowicki

inwestycje

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda

BADZ EKO

stacja
budynek

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

 

morawskie wrota

logo euroregion silesia
mzwik

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00