Text size

 

 

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian
poniedziałek 23 październik 2017

Na Sali Sportowej zagościły Sztuki Walki

festiwal sztuk walki 2017 1W minioną sobotę, 21 października 2017 r. w Gminnej Sali Sportowej zaprezentowali się zawodnicy z kilku różnych stylów walki.

Festiwal Sztuk Walki został zorganizowany przez marklowicką sekcję Tae-Kwon-Do – Uczniowski Klub Sportowy „Won-Hyo” przy współpracy z Gminą Marklowice. Tegorocznym pokazom towarzyszyło hasło „Poprzez sport pomagamy chorym dzieciom”.

W festiwalu wzięło udział 50 zawodników z pięciu różnych stylów walki. Kung-Fu zaprezentowała grupa Pszczyńskiej Szkoły Sztuk Walki i Sportów „Wojownik”, prowadzona przez Krzysztofa Hibnera, Ju-Jitsu zaprezentowane przez „Bushi” Pyskowice z mistrzem  Tadeuszem Tarnowskim, Tai-Chi zaprezentowane prze grupę mistrza Michała Borsuka, Szermierka Japońska  Szkoły Musō Jikiden Eishinryū Iaijutsu – Komei Juku z Gliwic zaprezentowana  przez uczniów  Shibucho Edwarda Pieczara, którzy pokazali jak władać samurajskimi mieczami katana oraz naginata (halabarda), Tae-Kwon-Do zaprezentowane przez gospodarzy festiwalu grupę „Won-Hyo” Marklowice z mistrzem Jerzym Gawełczykiem.

festiwal sztuk walki 2017 2 festiwal sztuk walki 2017 3 festiwal sztuk walki 2017 4
festiwal sztuk walki 2017 9 festiwal sztuk walki 2017 8 festiwal sztuk walki 2017 6

Czytaj więcej: Na Sali Sportowej zagościły Sztuki Walki

OSP w kolorach

Wybrane zostały kolory dla elewacji nowego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

OSP elewacje 1

OSP elewacje 2

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT

Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako JEDNOLITY PLIK KONTROLNY dla potrzeb VAT (JPK_VAT).

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w formie elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Testowa wysyłka JPK_VAT-KAS zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz.

Mikroprzedsiębiorcy już teraz mogą nauczyć się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku - zamiast 60 dni, będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Dzięki temu przedsiębiorcy przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Ślaskim zaprasza na spotkanie informacyjne, którego tematem będzie obowiązek przekazywania przez mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. (pokój 208, IIpiętro) w dniu:

 • 25 października 2017 r. o godzinie 10.00
 • 16 listopada 2017 r. o godzinie 13.00

Dzień Nauczyciela 2017

dzien nauczyciela 2017W piątek, 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele oraz pracownicy oświaty zebrali się w Gminnej Sali Sportowej, by wspólnie świętować.

„Myśli i życzenia wielu ludzi kierowane są w stronę osób, które swoją pracę zawodową związały z oświatą. Dzień ten nie tylko uświadamia wszystkim, jak wielką rolę w życiu społecznym odgrywa edukacja, ale  jest również okazją  do nagradzania, wyróżniania i dyskutowania o losach polskiego szkolnictwa.” - tymi słowami zostali powitani przybyli na uroczystość goście. Wśród zebranych, oprócz pracowników oświaty, tych obecnych, jak i tych emerytowanych, nie zabrakło przedstawicieli władz i rady gminy. Przybyła również wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku – Pani Hanna Świergolik, by w imieniu Kuratorium złożyć wszystkim najlepsze życzenia.

Czytaj więcej: Dzień Nauczyciela 2017

Utrudnienia w ruchu na ul. Porzeczkowej

W związku z kontynuacją robót związanych z budową kanalizacji sanitarnej od dnia 16.10.2017 r. do dnia 31.10.2017 r. wystąpią utrudnienia w ruchu na odcinku ul. Porzeczkowej.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. 44-300 Wodzisław Śl., Marklowicka 15

roboty porzeczkowa 10 2017

Zaproszenie na spotkanie w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej

23 października br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w auli Gimnazjum w Marklowicach odbędzie się spotkanie informacyjne w związku z rozpoczęciem zadania „Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Marklowice- etap 1” realizowanego w ramach projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Wodzisław Śląski”.
Do udziału w spotkaniu Wójt Gminy Marklowice wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z. o.o w Wodzisławiu Śląskim oraz Wykonawcą zadania zaprasza mieszkańców następujących ulic:

 • Jabłoniowej od nr 1 do 9,
 • Okrężnej od nr 1 do 15 z wyłączeniem numerów 14 i 14a,
 • Strażackiej numery parzyste 4,6,12,14,16 oraz nieparzyste od 9 do 17 z wyłączeniem nr 11a,
 • Wiśniowej numery parzyste od 2 do 8a,
 • Wyzwolenia numery parzyste od 102 do 134

W trakcie spotkania zostaną szeroko omówione szczegóły realizacji.

Marklowicka delegacja wzięła udział w uroczystości poświęcenia statuy św. Jana Pawła II we francuskim Barlin

Na zaproszenie Mera partnerskiej Gminy Barlin  (Fr – Pas de Calais) GÉRARDA PAILLARD – delegacja Gminy Marklowice uczestniczyła w dniu 8 października br.  w przepięknej uroczystości odsłonięcia i poświęcenia statuy św. Jana Pawła II, na dziedzińcu przy  polskiej kaplicy w Barlin.

Uroczystość poświęcenia była poprzedzoną podniosła mszą św., którą celebrował ks. PIOTR SZOT, w bardzo pięknej oprawie i przy wypełnionej po brzegi kaplicy. Zarówno delegacja gminy Marklowice, jak również całą wspólnota, składająca się z polskiej emigracji w Barlin i ich francuscy przyjaciele, uczestniczyli w tej wspaniałej ceremonii. Uroczystość była planowana dosyć dawno, ale dopiero teraz znalazła swój finał.

barlin2017 3 barlin2017 2 barlin2017 1

Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom z Barlin i ich rodzinom oraz radnym Miasta Barlin za ciepłe, serdeczne przyjęcie. Przeżyliśmy naprawdę wzruszające chwile, gdyż Osoba św. Jana Pawła II dla Polonii mieszkającej poza granicami jest równie bliska jak i nam Polakom.

Po ceremonii odsłonięcia mieliśmy przyjemność uczestniczenia również w serdecznym spotkaniu z członkami stowarzyszenia katolickiego Polonii, a po południu odbyło się szersze spotkanie w gronie osób z korzeniami polskimi i ich przyjaciółmi.
W trakcie  wizyty ustalono również najbliższy plan współpracy pomiędzy gminą Marklowice i Barlin.

A nos amis de Barlin!
Au nom de tout une délégation de la Commune de Marklowice, je voudrais exprimer mes meillleurs remerciements pour un chaleureux et extraordinaire acceuil de notre délégation à Barlin

Zapraszamy do galeri zdjęć udostępnionych dzięki uprzejmości ks. Piotra Szota i naszej delegacji.

Tadeusz Chrószcz

"Samson" w Pucharze Polski w Armwrestlingu

W dniach 06-08.10.2017 r. drużyna „Samson Marklowice” wzięła udział w  XVIII Pucharze Polski w Armwrestlingu, który tym razem odbył się w Jabłonce na Orawie.

W piątek (06.10.2017 r.) zawodnicy zostali zważeni i przydzieleni do odpowiednich kategorii wagowych. W sobotę od samego rana trwały zmagania „silnorękich” z całego kraju. Zawody rozpoczęły się bardzo emocjonująco, od ręki prawej. Tu ekipa „Samsona” zaczęła od wygranych walk w kategorii Masters  oraz Junior. W drugiej swojej walce niestety dość poważnej kontuzji doznał Kacper Nowak. Uszkodzony został łokieć, co nie pozwoliło zawodnikowi na dalsze zmagania.

W niedzielę wszyscy zmierzyli się na lewą rękę, co również przyniosło sporo sukcesów zawodnikom. Do końca zawodów obyło się bez kolejnych kontuzji, co przełożyło  się również na wyniki:

 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka prawa kategoria Masters Men 80 kg,
 • Arkadiusz Kwiatkowski - 1 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 80 kg.
 • Radosław Waltar - 3 miejsce ręka lewa kategoria Junior18 70 kg.
 • Tomasz Stefaniak - 3 miejsce ręka lewa kategoria Masters Men 90 kg
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka prawa kategoria Senior Women 65+
 • Kinga Moczydłowska - 3 miejsce ręka lewa kategoria Senior Women 65+

Kilku zawodnikom „Samsona” niewiele zabrakło, aby dostać się do grona medalistów, jednak 4 miejsce to też niezły wynik w tak dużym turnieju. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz organizacyjnym.

Turniej ten pokazał również jak bardzo rozwija się klub „Samson Marklowice”. Sześć medali to największy sukces, jeśli chodzi o ilość samych medali, jak i ilość zawodników klubu startujących w turnieju. Po raz pierwszy również w barwach „Samsona” wystartowała kobieta i od razu odniosła tak duży sukces.

samson puchar polski pazdziernik 2017 1 samson puchar polski pazdziernik 2017 2 samson puchar polski pazdziernik 2017 4
samson puchar polski pazdziernik 2017 5 samson puchar polski pazdziernik 2017 6 samson puchar polski pazdziernik 2017 7

Więcej artykułów…

 1. Zapraszamy na Targi Pracy
 2. I Amatorski Turniej w Armwrestlingu
 3. II Marklowicki Zlot Motocykli już za nami
 4. Otwarty bieg uliczny 2017
 5. Utrudnienia w ruchu na ul. Porzeczkowej

Strona 1 z 36

harmonogram

kurier marklowicki

inwestycje

gospodarka odpadami
Deklaracje - 32 4592817
Informacje techniczne 32 4592835

sip

ochrona zwierzati

pogoda

BADZ EKO

stacja
budynek

Miasta Partnerskie

Miasta partnerskie

Czechy - Stonava Francja -Barlin

 

 

morawskie wrota

logo euroregion silesia
mzwik

Adres

Urząd Gminy Marklowice
ul. Wyzwolenia 71
44-321 Marklowice

Kontakt

tel. (+48 32) 45 92 800
fax. (+48 32) 45 92 802
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Urząd Gminy czynny:

GODZINY URZĘDOWANIA

pon. wto. śro. od godz. 7:30 do godz. 15:30
czwartek od godz. 7:30 do godz. 17:00
piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00